İtalyanca Hakkında Eğlenceli Bilgiler  1. İtalyanca fransızca ve ispanyolca gibi Latince'den evrimleşen bir dil. Latince kökenli diller arasında Latince 'ye en yakın olanı. İtalyanca kelimelerinin neredeyse %85'i Fransızca ve İspanyolca ile neredeyse aynı. Dünya üzerinde 60 milyon kişinin ana dili italyanca iken 125 milyon kişi italyanca'yı yabancı dil olarak konuşmakta.
  2. İtalyanca İtalya'nın ve San Marino'nu resmi dili iken Vatikan, Slovenya, Hırvatistan ve bazı İsviçre eyaletlerinin resmi dillerinden biri durumunda. İtalyan göçmenlerin yogun olarak yaşadığı Lüksemburg, Avusturya, Brezilya, Arjantin, avusturalya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde ve bir zamanlar sömürgesi olan Someli, Libya ve Etiyopya da dünyanın italyanca konuşulan alanları.
  3. Standart italyanca günümüzdeki halini 13. ve 14. yüzyılda, farklı bir çok lehçenin bir araya gelmesi ile aldı. Dönemin en güçlüsü olan Floransa'da konuşulan Toscana lehçesi günümüz italyanca'sının büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Dante Alighieri'nin La Divina Commedia (İlahi Komeda) 'sı İtalyanca'nın oluşturulmasına katkıda bulunan en önemli eser dir ve günümüz italyanca'sına son şeklini vermiştir.
  4. İtalyanca telaffuz bölgeden bölgeye değişiklik gösterir. Mesela Toscana'da “c” sesi “h” sesine yakın söylenir. Mesela Coca-Cola “hoha-hola” olarak telaffuz edilir. Lehçeler birbirinden o kadar farklıdır ki konuşan birinin hangi bölgeden olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Ama bu onları anlayabileceğiniz anlamına gelmez. Zira italyanlar bile farklı bölgelerin italyanca'sını anlamakta epeyce zorlanmaktadırlar.
  5. Dilsel gariplikler:
  • Aiule(yeşil ya da çiçekli alan): Bütün sesli harflerin bir araya gelmesi ile oluşan en kısa kelime
  • Funamboleschi: Hiçbir harfin tekrarlanmadığı en uzun italyanca kelime
  • Precipitevolissimevolmente(çok hızlı, çabucak): En uzun italyanca kelime. Tam 26 harf (:


Yorumlar

Popüler Yayınlar