Hıphızlı Roma
Roma'da aylar hatta yıllar geçirseniz bile hala keşfedecek, sizi heycanlandıracak bir şeyler bulabilrisiniz. Ama kısıktlı zamanınız var ve Roma'yı ilk kez ziyaret ediyorsanız bunları yapmadan dönmeyin derim....
 • Hop on Hop off Turu Yapmalı: Hop on Hop off turlar üstü açık otobüslerle şehirde kısa ve hızlı bir tur yapmanınzı sağlar. Otobüse bir kez biner bir kez inersiniz. Her koltukta çok dilli yayın yapan kulaklıklar bulunur. Takar kulağınıza dilinizi seçer ve şehri gezmeye başlarsınız. Şehrin önemli yerlerinde otobüs kısa duraklamalar yapar, tele-rehberiniz ise size o yer hakkında bilgi verir. Roma'da hızlı bir tur yapmak ve gemel bir fikir edinmek için ideal.
 • Colosseum'u Ziyaret Etmeli: Roma'nın en ünlü sembolu devasa gladyatör arenasına bir girip bakmadan olmaz ama etrafta gezen kostümlü tiplere dikkat edin. Bunlar bildiğiniz mafya... sizden para almaya çalışırlar, belanın göbek adıdırlar... İtalya'yı yaşayalım gelmişken ama bu kısmı eksik kalsın.
 • Fontana di Trevi'ye Bozuk Para Fırlatmalı: Buraya para atanın Roma'ya geri geleceği söylenir. Bu sözün ilk kez geceleri el ayak çekildikten sonra, havuza girip paraları toplayan elemanların büyük dedeleri tarafından uydurulduğunu zaman zaman düşünsemde, daha romantik olan kısmına inanmak daha keyifli. Hem bende işe yaradı, sizde neden yaramasın...
 • Aperitivo Yapmalı:İş sonrası bir italyan geleneği. Cafe ve barlarda 18-20 arası içki içip atıştırmanın italyancası. Bir içki ve açık büfe (dıkanana kadar ye) 6-8 euro. Spritz denemenizi öneririm içki olarak. (Acı portakal, aperol ve prosecco'dan oluşan ferah bir kokteyl)
 • Pantheon'a Uğramalı: Roma tanrı ve tanrıçaları için 2000 yıl önce yapılmış olan tapınak tüm ihtişamıyla sizleri bekliyor.


 • Dondurma Yemeli: Roma dondurmasının ilk ortaya çıkışıyla ilgili şöyle bir hikaye duymuştum zamanında... Çok eskiden imparotorlar için yaz ayları, doruklarında hala kar olan dağlara köleler gönderilip kar toplattırılmış. Kölelerin getirdikleri bu karlar, meyve suları ile bir güzel yenirmiş... Roma dondurmasıda buradan gelirmiş... İtalyan dondurması Türk dondurmalarına göre nasıl desem daha “yumuşak”... Tatmanız lazım, anlatmakla olmaz... Çeşit çeşit lezzetler arasında damak tadınıza uygun bir külah yaptırın... oh serin serin... geze geze yersiniz..


 • Alışveriş Yapmalı: Bu kısım parası olanlar için ve ben o gruba girmiyorun :D Ama parası olana seçenek bol. Gucci'den Prada'ya, Dolce&Gabbana'dan... Evet bu liste burda bitmez kestim o yüzden. Dünya modasının en ünlü şehirlerinden birindesiniz keyfini çıkarın.
 • Fırından Yeni Çıkmış Pizza Yemeli: Sağda solda gezerken “pizza al taglio”(kesme pizza) yazan mekanlar göreceksiniz... acıktınız mı girin onlardan birine... O mis koku bir çarpsın yüzünüze bakın şöyle bir vitrinden size gülümseyen pizzalara... Bu pizzalar yuvarlak değil. Tepside hazılanıp, isteğe göre kesilerek satılıyor. Pizza ne kadar Napolitan icadı olsa da kesme pizza bir “Roma” icadı. Onlarca çeşit arasından seçmek tek derdiniz olsun.
 • Roma Gece Hayatına Bir Kez Olsun Dalmalı: O kadar Roma'ya gelmişsin zamanında az... UYUMA... Eve dönünce uyursun... Şıkır şıkır giyin ve at kendini sokaklara. 

  Yorumlar

  Popüler Yayınlar